úterý 25. února 2014

1.3 Jídlo je více než jen výživa

(pokračování kurzu Child Nutrition and Cooking 2.0, přeložené by Svatá Prostota :-)

Takže, když se podíváme na jídlo a na úlohu, kterou potravina splňuje v našich životech, můžeme ji rozdělit do dvou stejně důležitých kategorií. První kategorií je výživa. Jídlo nám poskytuje výživu - jakési palivo.
Slyšeli jste rčení, jídlo je palivo a to podporuje naše těla? (Food is fuel and it fuels our bodies). Podporuje naše fyzické aktivity, pomáhá nám přemýšlet a pomáhá našemu tělu opravit části, které byly poškozené a které potřebují opravu. Samozřejmě nám také pomáhá růst a udržovat naše těla v pořádku. To je jedna opravdu důležitá součást rovnice. Ale na druhé straně máme sociální funkci potravin. Od nejmenších rodin.
Od prvního dne života až po ty nejvíce rozšířené druhy sociální komunikace. Jídlo je způsob komunikace. Je to způsob, jak ukázat péči jeden o druhého. Je to způsob, jak společně slavit. Je to také způsob, jak předávat rodinnou historii a tradice. A všechny tyto věci spadají pod druhou stranu rovnice, kterou bych nazvala sociální funkcí potravin.
Pojďme se vrátit k jídlu jako výživě.
První věc, kterou musíme získat z našich potravin jako podmínku pro výživy, a někdy na ni zapomínáme, je voda. My, jakožto lidské bytosti, jsme vlastně tvořeny z 50% hmotnosti z vody. Vodu potřebujeme na všechny tělesné fukce k tomu, abychom přežili. Takže voda je velmi důležitá a někdy na to zapomínáme.
Další věc, kterou potřebujeme, je energie. Tu získáváme z potravy ve formě, která je někdy nazývána makroživinami. Makroživiny jsou takto nazývány proto, že je potřeba relativně velké množství těchto složek ve srovnání s mikroživinami, o kterých také budeme mluvit. Makroživiny jsou sacharidy, proteiny a tuky.
Takže, jen abych vám dala několik příkladů. Sacharidy jsou druh kombinací málo cukrů, které jsou navzájem propojeny chemickými vazbami a zde se ukládá energie. Takže když naše tělo tráví krajíc chleba, uvolňuje se energie, kterou můžeme následně použít. Dále nám poskytují energii proteiny. Ty jsou navíc důležitými stavebními kameny nebo slouží k opravám, údržbě a růstu v našem těle. Poslední makroživinou v této kategorii jsou tuky. Ty nám poskytují velké množství energie. Je to zásobárna energie, což ale také někdy znamená, že je snadné jí mít nadměrně mnoho - příliš mnoho energie ve formě tuků. Ale tuky jsou velmi potřebné, jsou nezbytné pro celou škálu tělesných procesů, ale o tom budeme mluvit později.
Další věci, kterou potřebujete, jsou stopové prvky a a vsadím se, že jste o nich už slyšeli také. Jsou to vitamíny a minerály. Vitamíny jsou organické látky z rostlin nebo zvířat a minerály jsou anorganické prvky, které pocházejí ze země, půdy a vody, a které jsou absorbovány rostlinami. Takže zvířata a lidé absorbují minerály z rostlin, které jedí. A jak vitamíny, tak minerály jsou stopové prvky, které tělo potřebuje k růstu, k opravě a k tomu, aby fungovalo normálně. Poslední věcí, kterou musíme přidat k tomuto seznamu, je vláknina, a vláknina je velmi důležitou součástí stravy. Je někdy nazývána "ruffage", ale je to v podstatě nestravitelná část rostliny, část, kterou náš trávicí trakt nedokáže rozebrat a absorbovat. Chrání zdraví našeho trávicího traktu. Také nám také pomáhá odstraňovat odpady z těla. O vláknině budeme také mluvit trochu víc, kde si probereme různé druhy vlákniny.

Podíváme-li se na druhé straně, na sociální funkci jídla, vidíme, že jídlo poskytuje velmi účinný nástroj pro
komunikaci.  Když jíme spolu s ostatními lidmi, komunikujeme. Jsme začleněni do rodiny nebo do společnosti prostřednictvím zákona, kterým je jídlení akt, sdílením jídla.  A tyto sociální kontakty, které společným stravování upevňujeme tím, že trávíme společně čas kolem jídelního stolu, jíme spolu a mluvíme spolu, skutečně přispívá k emocionálnímu zdraví našich dětí. Je docela dost výzkumů, které potvrzují, že děti, které jí rodinné jídlo mají lepší podmínky pro psychickou pohodu. A konečně, jíst spolu, a to v průběhu mnoha, mnoha let, je způsob, jakým se můžeme projit s naší rodinnou tradicí. Způsob, jakým jsme zaznamenali naše vzpomínky a předáváme je dál. A způsob, jakým třídíme a předáváme historii z generace, která tu byla před námi na generaci, která tu bude po nás.
Takže, i když jsme si vědomi, že je pro nás jídlo, jakožto nutriční přínos důležité (jídlo je palivo ano), nemůžeme zapomenout na obrovský přínos potravin a způsob, jakým jíme, k přežití a rozvoji  nás, jakožto sociálních bytosti. To vše začíná opravdu od prvního dne, kdy se dítě narodí a někdo mu poskytne jídlo.


Žádné komentáře:

Okomentovat